Hülgepojad hakkavad sündima 06.02

Kätte on jõudmas aeg, mil ilmavalgust näevad hülgepojad. “Massiline hüljeste poegimine pole veel alanud, see toimub tavaliselt veebruari keskpaigas, aga ka jaanuari keskel on leitud esimesi poegi,” valgustas hülgeuurija Ivar Jüssi hetkeolukorda.

Tänavused ilmaolud lubavad häid poegimistingimusi.
“Arvestades, et meri on juba jääs nii rannas kui ka mujal ja jääd tuleb juurde ning kui suurt sula ja tormi ei tule, saavad hülged omadega jää peal ilusti hakkama,” selgitas Jüssi.

“On loota, et kõik läheb kenasti ja kergesti nagu peaks minema, sest nad on ju ikkagi jääloomad ja kui jääd on, siis nad saavad hakkama. Kui jääd on vähe, siis on hülged sunnitud kuskile saare peale hunnikusse ronima ja see võib põhjustada haigusi,” lisas Jüssi.

Kahjuks on aga praegu rivist väljas Vilsandi rahvuspargis asuv hülgekaamera, mida paljud huvilised on kasutanud hüljeste elu jälgimiseks.

“Ilmad on olnud nii pimedad, et päikesepatarei ei täida akut ära. Need akud on seal juba suhteliselt kaua aega olnud ja kipuvad ära väsima. Päikesepaneel ei suuda neid enam täis laadida ja tuleb mõni aku välja vahetada. Selleks tuleb mul kohapeale sõita,” selgitas Jüssi.

Jüssi sõnul ei saa aga garanteerida, et saarele paigaldatud kaamera sel aastal ka hüljeste poegimist näitab, kuna jääd on palju ja loomad ei pruugi saarele üldse tulla.

Uusi kaameraid hüljeste jälgimiseks juurde ei tule, sest pildi ülekande tehniline lahendus ei võimalda kaameraid mujale juurde panna.

Allikas: Meie Maa